Evropský den melanomu

Skvrny na kůži jsou zcela běžný jev a jsou součástí našeho vývoje, růstu a procesu stárnutí. Někdy však mohou být i varovným signálem. Každoroční akce Evropský den melanomu letos připadá na 12. května a jako obvykle se bude snažit upozornit širokou veřejnost na důležitost prevence závažných kožních onemocnění, dermatologická vyšetření a rizika spojená s chorobami kůže.

Maligní melanom (rakovina kůže) je jedním z nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorů, bohužel stále častěji diagnostikován u mladých lidí. Na toto onemocnění u nás ročně zemře asi 300 lidí a nejrizikovější skupinou jsou ženy ve věku 10 až 30 let.

Podezřelé pihy a znaménka

Problematická a nevzhledná znaménka či zvětšující se pihy nás mohou trápit po celý rok. Objevují se i v zimním období, kdy své tělo halíme do vrstev oblečení. V létě je pak tato problematika ještě ožehavější. Během letních měsíců své tělo navíc nutně vystavujeme škodlivému UVA záření, které může v dosud pasivních kožních útvarech aktivovat zhoubné bujení. Prevence je v tomto případě skutečně efektivní ochranou. Kontroly pigmentových znamének mohou problém odhalit včas a pomocí následného chirurgického zákroku předejít větším komplikacím a následkům.

Kdy je vhodné podstoupit vyšetření?

Pokud se vaše pigmentová znaménka jakkoli náhle změní, zvětšují se, mění tvar, mění barvu nebo stanou citlivější, je nutné ihned vyhledat odborníka. Samozřejmě nemusí jít vždy o závažné onemocnění a ani o zhoubný melanom, toto je však nutné mít potvrzené lékařským vyšetřením. Odborné vyšetření je nejlépe podstoupit v zimě a brzy na jaře. V případě nutnosti odstranění znaménka nesmí být místo zákroku vystaveno slunečnímu záření až 3 měsíce.

12. květen - dermatologické vyšetření zdarma

Pondělí 12. května je letošním Evropským dnem melanomu, kdy je možné podstoupit dermatologické vyšetření všech znamének na těle zdarma. K vyšetření se můžete přihlásit na dermatovenerologických klinikách, např. v pražské nemocnici Na Bulovce. Do projektu Evropský den melanomu je však zapojeno i mnoho dalších lékařů kožních ambulancí v mnoha městech. Informujte se u nich a zapojte se včas. Je to vaše tělo, vaše zdraví a nikdo jiný to za vás neudělá. Buďte k sobě zodpovědní.

Foto: Sxc.hu

Evropský den melanomu patří do témat
 • Míša 15.05.2014 10:08:57

  Napsala bych tolik sprostých slov...na výše uvedenou paní doktorku, ale vynechám. Rozhodně k takové NECHODIT! I mezi lékaři se dá občas najít mnohem empatičtější a slušnější člověk...ale je jich málo.

 • dnešní vyšetření v Brně Věra 12.05.2014 16:34:03

  Dnes jsem jela asi 100 km na vyšetření do stanu, který stál v Brně na Nám.Svobody. Dorazila jsem před 9 hod, už byla dost velká fronta zájemců (tak kolem 150-200 lidí). Stoupla jsem si do fronty (ta začala pěkně narůstat), ordinovalo se až od 10 hod. Na řadu jsem přišla po 12 hod a byla jsem docela nemile překvapená, protože znaménka se konrolovala jenom očima doktorky (snad to byla pani doktorka, neviděla jsem u ní žádnou vizitku), bez použití jakéhokoliv přístroje, tak to kdybych věděla, asi bych tam tu frontu nestála. To mě zklamalo.

  • Re: dnešní vyšetření v Brně Lea 13.05.2014 21:37:05

   Panebože.... to jsou důsledky těchle hurá akcí. U nás se vyšetření dělalo normálně na kožním v nemocnici, navíc mi doktorka řekla, že úplně stejné vyšetření znamének na těle je jindy jen za běžný poplatek 30Kč, akorát se člověk musí objednat. Takže bych radila se nejdřív pořádně informovat a hlavně zůstat v klidu, než jet někam 100 kiláků do stanu a stát ve frontě 200lidí. To si fakt klepu na čelo.

  • Re: dnešní vyšetření v Brně Mirka 13.05.2014 20:39:43

   A tady jsem nasla tohle, pod uplne jinsim clankem.

   Michelle
   20 března 2014
   Hodnocení: Neutrální

   Popravdě, nevím, co si myslet. Přišla jsem k paní doktorce s tím, že si chci nechat překontrolovat znaménka. Zeptala se mne, zda normálně či přístrojem. Když jsem jí řekla, že to nechám na jejím posouzení, velmi zběžně se asi na tři z nich podívala, řekla, že jsou to bradavičky a nikoliv znamínka. Strčila mi do ruky papírek s datem, kdy mám přijít na odstranění. Neměla jsem ani šanci se na cokoliv zeptat. Jediné, co jsem se zeptala bylo, zda nevadí, že kojím - kvůli umrtvovací látce. Odpověď: No, tak si kdyžtak dítě pospí.... A vyhodila mne z ordinace. Byla jsem tam ani ne dvě minuty. Takže váhám, zda na odstanění k ní vůbec jít, či nikoli. :/


Rakovina kůže patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Rakovina kůže

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku