Rakovina kůže - strašák naší společnosti

Všichni se staráme o svou kůži, jak nejlépe to jen jde. Děláme se krásnějšími pomocí různých kosmetických přípravků. Většina žen navštěvuje solária nebo se opalují přírodně na sluníčku, aby barvy jejich oblečení byly zářivější, a také proto, aby se jejich krásně opálená těla líbila partnerům. Co však může způsobit nadměrné opalování nebo nevhodná péče o kůži?

Stručná anatomie kůže

Kůže tvoří 12 % celkové hmotnosti lidského těla. Pokrývá vnitřní orgánové soustavy a tvoří ji 3 vrstvy.

 • Epidermální vrstva - vnější vrstva kůže - jejím porušením dochází k vysychání kůže
 • Škára - vazivová vrstva kůže - je složena z vazivových vláken, obsahuje vodu, která pomáhá udržovat pevnost a pružnost kůže. Škárou probíhají vývody potních, mazových žláz a chloupkové folikuly. Škára má vysoké cévní zásobení, lymfatické pleteně, které zesilují směrem do hlubších vrstev škáry.
 • Podkožní vazivo - je tvořeno tukovými polštářky a velkým množstvím cévního a nervového zásobení.

 

Rakovina kůže

Rakovina kůže patří v dnešní době mezi nejčastější nádorová onemocnění. Nejohroženější jsou části těla, která jsou nejvíce vystavena slunečnímu záření. Pobyt na slunci mezi 11. a 15. hodinou nebo časté návštěvy solária jsou významnými faktory při vzniku nádoru kůže. Určitou roli tu hraje také dědičnost.

Jedinou možnou prevencí proti rakovině kůže je vyhýbat se slunci v kritické hodiny, vyloučit návštěvu solária a používat krémy s vysokými ochrannými faktory.

Mezi nejčastější rakoviny kůže patří melanom, bazaliom, spinaliom.

 

Melanom a jeho projevy

Projevuje se v menší četnosti. Je velice zákeřný, protože rychle metastázuje do okolních tkání. Nejčastěji se vyskytuje u lidí se světlou pletí, kteří se špatně opalují. Hlavní příčinou vzniku melanomu je časté opalování a spálení kůže.

Bazaliom

Projevuje se růstem tužšího a bezbarvého výrůstku, který může svědit a krvácet.

Spinaliom

Je podobný bazaliomu v podobě vředů, které krvácejí.

Rakovinu kůže jako laici nezjistíme, ale neměli bychom přehlížet jakékoliv změny znamének či vřídků a případné potíže, které nám způsobují:

 • znaménka různého charakteru, různé barvy či velikosti
 • svědivost
 • krvácení
 • rychlý růst
 • nepravidelnost okraje znaménka


Při viditelných změnách neotálejte s návštěvou kožního lékaře, jelikož i nepatrné změny mohou mít vážné následky.

 

Léčba rakoviny kůže

Nejčastěji se rakovina kůže léčí chirurgicky, důležité je komplexní odstranění nádoru. Chirurgickou léčbu může v některých případech nahradit ozařování nebo chemoterapie. Existuje také laserová metoda nebo kryoterapie, které se provádějí v závislosti na rozsahu nádoru.

Po odstranění nádoru jsou pacienti dlouhodobě sledováni a podle výsledků pozorování může být léčba doplňována, případně změněna.

 

Dbáte dostatečně na prevenci rakoviny kůže? Chráníte se při opalování, kontrolujete svá znaménka?

Rakovina kůže - strašák naší společnosti patří do témat
 • leci rukavina ridvan 15.09.2012 16:16:21

  Dobry den ja mam jeden krem ktery leci nemocnice o kuze, na priklad: rukovina kuze,
  moje mobilni cislo 773 444 773.

  diky. SEN


Rakovina kůže patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Rakovina kůže

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku